Secure Checkout
Safe Payments
Talk to an Expert
Get Expert Help Anytime
Trusted Industry Leader
Proven Quality & Performance
30-Day Easy Returns
Hassle-Free Returns Policy
Product Description
Blue Sea 2312, 150 Ampere Common Busbar 20 x 8-32 Screw Terminal with Cover
150 Ampere Common Busbar 20 x 8-32 Screw Terminal with Cover
PN: 2312
- Stud design provides direct terminal to bus contact for low resistant connection
- Stainless steel studs and screws allow high torquing for excellent electrical contact
- Tin-plated copper bus for maximum conductivity and resistance to corrosion
- UL 94-VO rated (self extinguishing) base material resists high heat
- Press on insulating cover attaches to studs and allows unobstructed wire access
- Raised bus provides easy access to multiple wires on a single screw
| Continuous Amperage | 130 Amperes AC 150 Amperes DC |
| Maximum Voltage Rating | 300 Volts AC 48 Volts DC |
| Bus Material | Tin-Plated Copper CDA 110/UNS11000 |
| Base Material | Glass Reinforced Polycarbonate |
| Cover Material | Polycarbonate |
| Studs | Stainless Steel, 1/4"-20, torque 72 in-lbs, accepts 1/4" (M6) ring terminal |
| Screws | Stainless steel, #8-32 screw terminal, torque 18 in-lbs, accepts #8 (M4) ring terminal |
| Weight | 0.58Lb |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Product Information
| Weight: | 0.5 lbs |
| Dimensions: | 12 × 2 × 2 in |
California Prop 65 Warning
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 2312 |
| Manufacturer Name | Blue Sea Systems |
| Drop Ships Direct from vendor | no |
| Hazardous materials | no |
| Truck Freight | no |
| Exportable | yes |
| First Class Mail | yes |
| Oversized | no |
| Remanufactured | no |
| Closeout | no |
| Harmonization Code | 8536.90.40.00 |
| Country Of Origin | UNITED STATES |
| Prop 65 | yes |
| Returnable | yes |
Blue Sea 2312, 150 Ampere Common Busbar 20 x 8-32 Screw Terminal with Cover
Payment Methods:
Need assistance?
Get expert advice on product selection and custom requirements.
You may also like...
Related products
Blue Sea 8030 DC Panel Basic 30 Label Set
Product Title
$0.00
View full product details by clicking the product image or title.
