Secure Checkout
Safe Payments
Talk to an Expert
Get Expert Help Anytime
Trusted Industry Leader
Proven Quality & Performance
30-Day Easy Returns
Hassle-Free Returns Policy
Product Description
C.E. Smith Flush Mount Rod Holder – 0 Degree 10-1/2″ Deep
Stainless Steel Rod Holders
- With 1/2″ Pipe Threaded Drain Hole
These larger 80C series models feature a beautifully rounded cast bottom end with a 1/2″ Pipe Threaded Drain Hole. Use them when the bottom of the rod holder must have a decorative appearance, or add a drain tube and use when there is dry storage space under the rod holder.
They feature a super tough cast stainless steel gimbal bar designed to hold up to the punishment of downriggers or heavy tackle. A white vinyl liner protects rods and is keyed with the gimbal so the liner stays in place
| ANGLE: | 0° |
| LENGTH: | 10-1/2" |
| I.D.: | 1-7/8" |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Product Information
| Weight: | 3.1 lbs |
| Dimensions: | 16 × 6 × 6 in |
California Prop 65 Warning
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 53680CA |
| Manufacturer Name | C.E. Smith |
| Drop Ships Direct from vendor | no |
| Hazardous materials | no |
| Truck Freight | no |
| Exportable | yes |
| First Class Mail | no |
| Oversized | no |
| Remanufactured | no |
| Closeout | no |
| Harmonization Code | 7326.90.85.87 |
| Country Of Origin | CHINA |
| Prop 65 | yes |
| Returnable | yes |
C.E. Smith Flush Mount Rod Holder – 0 Degree 10-1/2″ Deep
You may also like...
Product Title
$0.00
View full product details by clicking the product image or title.
Sign in
No account yet?
Create an account
