Secure Checkout
Safe Payments
Talk to an Expert
Get Expert Help Anytime
Trusted Industry Leader
Proven Quality & Performance
30-Day Easy Returns
Hassle-Free Returns Policy
Product Description
C.E. Smith Flush Mount Rod Holder – 0 Degree
FLUSH MOUNT
Stainless Steel Rod Holders
- Tough enough for heavy tackle
Made of 100% 316 stainless steel, these flush mount gunnel rod holders feature an extra large, low profile cap to enhance the appearance of any boat.
They feature a super tough stainless steel gimbal bar welded in place designed to hold up to the punishment of downriggers or heavy tackle. A white vinyl linder protects rods and is keyed with the gimbal bar so the liner stays in place.
Standard 70 Series models have a tube depth of 9″, and I.D. of 1-5/8″.
| ANGLE: | 0° |
| LENGTH: | 9″ |
| I.D.: | 1-5/8″ |
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Product Information
| Weight: | 2.1 lbs |
| Dimensions: | 14 × 5 × 5 in |
California Prop 65 Warning
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 53670A |
| Manufacturer Name | C.E. Smith |
| Drop Ships Direct from vendor | no |
| Hazardous materials | no |
| Truck Freight | no |
| Exportable | yes |
| First Class Mail | no |
| Oversized | no |
| Remanufactured | no |
| Closeout | no |
| Harmonization Code | 7326.90.85.87 |
| Country Of Origin | CHINA |
| Prop 65 | yes |
| Returnable | yes |
C.E. Smith Flush Mount Rod Holder – 0 Degree
You may also like...
Product Title
$0.00
View full product details by clicking the product image or title.
Sign in
No account yet?
Create an account
