Secure Checkout
Safe Payments
Talk to an Expert
Get Expert Help Anytime
Trusted Industry Leader
Proven Quality & Performance
30-Day Easy Returns
Hassle-Free Returns Policy
Product Description
Rule 3700 Non-Automatic Bilge Pump – 24v
Rule 3700
Non-Automatic 24v
Heavy duty construction for both commercial and pleasure boat use; known for trouble free operation and reliability. 1-1/2″ (38mm) discharge outlet.
WARNING: This product can expose you to chemicals including FORMALDEHYDE (GAS) which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Product Information
| Weight: | 5.9 lbs |
| Dimensions: | 11 × 8 × 7 in |
California Prop 65 Warning
WARNING: This product can expose you to chemicals including FORMALDEHYDE (GAS) which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Product Manuals & Guides
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 16A |
| Manufacturer Name | Rule |
| Drop Ships Direct from vendor | no |
| Hazardous materials | no |
| Truck Freight | no |
| Exportable | yes |
| First Class Mail | no |
| Oversized | no |
| Remanufactured | no |
| Closeout | no |
| Harmonization Code | 8413.70.20.04 |
| Country Of Origin | MEXICO |
| Prop 65 | yes |
| Returnable | yes |
Rule 3700 Non-Automatic Bilge Pump – 24v
You may also like...
Product Title
$0.00
View full product details by clicking the product image or title.
Sign in
No account yet?
Create an account
